Yağlar ve Sindirimi

Yağlar öncelikle sindirime normal olarak ağızda başlar. ağızdan sonra alınan besinler yutak yardımı ile yemek borusuna geçer. Oradan da mukustan geçerek mideye ulaşır. Daha sonrada yağların sindirimi burada devam eder. Ancak burada oluşan sindirim çok kısa bir zaman sürdüğü için midede yapılan sindirim tam anlamı ile önemsiz görülmektedir. önemsiz olan bu sindirim mide de tamamlanmamaktadır. Yağların sindirimi ise tam anlamı ile ince bağırsakta yapılır. Buradaki sindirim ise lipaz enzimi ile gerçekleşir. Ayrıca sadece mide ya da ince bağırsakta sindirim yapılmaz. Karaciğer organının salgısı konumunda olan safra ise bu sindirime yardımcı olan diğer bir organdır.

Lipaz enzimi ise yağların sindirimi için gerekli olan enzimlerin başında gelmektedir. Lipaz enzimi vücutta güçlü bir yapıya sahiptir. Vücuttan bulunan bütün yağların sindirimi için lipaz enzimi yeterli sayıda bulunmaktadır. Ayrıca yağların sindirimi belirli asitlerin yardımı ile de yapılır. Yağlar sindirilmesi için öncelikle serbest dolaşan yağ asitleri ile birlikte gliserol ya da ikinci bir karbon katılarak bu durum sonunda ikinci gliserol ortaya çıkmaktadır. Bu da vücutta bulunan yağların sindirilmesine yardımcı olur.

Yağların sindirilmesinde görev alan organlar;

  • Mide
  • Ağız
  • İnce bağırsak

Bu organlardan en önemlisi tabi ki de ince bağırsak olmaktadır. özellikle ince bağırsakta meydana gelen sindirim yapları tam anlamı ile yok etmektedir. Ayrıca yağların sindirilmesi bir kimyasal sindirim örneğidir. Nedeni ise ince bağırsak ve mide de zaten kimyasal sindirim yapılmaktadır ancak buradaki enzimler sayesinde de yağların sindirimi de yapılır.

Yağların ince bağırsakta sindirilmesinin sebebini aslında sizlere en iyi olarak açıkladık. Midede yap sindirimi çok az ve önemsiz düzeyde yapıldığı için burada yağların sindirimi yapılmaz.

Yağların sindirimi özellikle ağızda başlayarak orada bulunan dişler ve kaslar yardımı ile fiziksel sindirime maruz kalır. Fiziksel sindirimden sonra da orada bulunan besinler mideye geçer. Mide ve ince bağırsak da kimyasal sindirim yapılır. Yağlar da bir kimyasal sindirime maruz kalarak ince bağırsakta tam anlamı ile sindirilmektedir.

4 Comments
  1. 23 Mart 2018
    • 23 Mart 2018
      • 8 Mayıs 2018
  2. 8 Mayıs 2018

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir