Sindirim Sistemi Enfeksiyonu

sindirim sistemi enfeksiyonu

Sindirim Sistemi Enfeksiyonu: Bu enfeksiyonların bir diğer simi bağırsak enfeksiyonlarıdır çünkü sindirim bağırsaklarda gerçekleşir. Bu hastalık çeşitli bakteriler, virüsler parazitler, küfler ve mantarlar sonucunda meydana gelir ve tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle oldukça ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmelidir.

Sindirim sistemi enfeksiyonunun nedenleri

Bakteriler ve vira enfeksiyonlar, hastalığın en yaygın nedenleri arasındadır.

  • Bu hastalığın tetikleyici başka hastalıklar da olabilir. Örneğin; çölyak hastalığı kolon kanserine neden olurken corhn hastalığı enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bunların dışında irritabl bağırsak sendromu ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da sindirim sisteminde enfeksiyon meydana gelmesine sebep olabilir.
  • Bu hastalığın bir diğer sebebi ise yanlış beslenme ya da gıda zehirlenmeleridir.
  • Besinleri yıkamadan tüketmek ya da kötü içme suları içmek, bağırsaklarda enfeksiyon oluşmasına neden olabilmektedir.

Sindirim sistemi enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

 • Bu enfeksiyonun nedeni, vücuda giren hastalığa göre değişkenlik göstermektedir.
 • Bazı hastalar şiddetli karın ağrısı,ishal ve kusma gibi durumlar yaşarken, enfeksiyon şiddeti az olan hastalar, az bir karın ağrısı ve ishal durumları yaşayabilmektedir.
 • Sindirim sisteminde mide de etkili olduğu için mide bulantısı ve kusma görülmektedir.
 • Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonun şiddetli olması durumunda,idrarda veya dışkıda kanlanma görülebilir.
 • Enfeksiyonların vücuda yayılması ile birlikte yüksek ateş görülmektedir.
 • İlerleyen enfeksiyonlarda ise yüksek sıvı kaybı sonucunda böbrek yetmezliği ve hastanın şoka girmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Sindirim Sistemi Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

sindirim sistemi enfeksiyonu

sindirim sistemi enfeksiyonu

Sindirim sistemi enfeksiyonun u tedavi edebilmek için öncelikle, vücudu etkisi altına alan belirtilerin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için sıvı kaybı kontrol altına alınmalıdır. Bu kontrol eczanelerde satılan ilaçlar, çay, maden sodası ve tuzlu ayran gibi içecekler yardımıyla sağlanmalıdır. Hastanın yoğun şekilde kusması oluyorsa, kesinlikle hastaneye yatırılması gerekir.

Bu durumda hastaya serum verilir ve bu serum ile sıvı kaybı engellenir. Enfeksiyonun vücuda ilerlemesini önlemek amacıyla çeşitli antibiyotikler kullanılır ve ishal durumunun bir süre devam etmesine izin verilir. Bütün bunlar doktor kontrolünde yapılmalıdır çünkü bu enfeksiyon, ölümle sonuçlanabilen çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yukarıda sayılan belirtileri göstermeniz durumunda hemen bir doktora görünmeniz ve acilen tedavi olmanız gerekir.

4 Comments
 1. 23 Mart 2018
  • 23 Mart 2018
   • 8 Mayıs 2018
 2. 8 Mayıs 2018

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir