Protein ve Canlılar İçin Önemi

Proteinlerin sindirimi aslında vücudumuz açısından oldukça çok önemlidir. Ayrıca sindirimden ziyade protein alımları insanların yaşantısını devam ettirmeyi sağlar. Yediğimiz besinlerin birçoğunda protein bulunmaktadır. Bilindiği gibi proteinler vücudumuza besinler yardımı ile girmektedir. Vücuda giren proteinler ise bir şekilde sindirilmektedir.

Protein nedir?

Sülfür, oksijen, karbon gibi öğeleri bulunan ve amino asitlerin birleşiminden oluşan ve canlı gözlerinin has maddesini oluşturan karmaşık yapılı doğal maddedir.

Protein canlılar için neden önemlidir ? 

  • Hücrelerin yapımında ve onarımında kullanılır
  • Yaşamsal olayların düzenlenmesinde yardımcı olan enzimlerin kullanımında
  • Ayrıca kasların kasılmasına yardımcı olan proteinlerdir
  • Toksin ve bunun gibi benzer maddelerin üretilmesinde yardımcı olur.
  • Kandaki albümin gibi depo proteinleri olarak kullanılır.
  • Ayrıca proteinler canlıdaki enerji düşüklüğünden kaynaklanan karbonhidrat ve yağların yokluğunda enerji verici olarak kullanılmaktadır.
  • Ayrıca dokuların ve organların çalışmasını düzenleyen maddelerdir proteinler

Proteinlerin sindirimi ilk olarak mide de başlamaktadır. Mide de başlamasının sebebi ise asidik bir ortam olduğu içindir. Buradaki sindirim mide de var olan pepsin yardımı ile başlanır.

Sizlere bununla ilgili bilgisel bir formül sunalım;

Midede bulunan asidik ortam: Proteinler + Pepsin enzimi + su = Küçük Polipetitler

Mide de proteinlerin sindirimi ile başlamasından sonra da polipeptitlere ayrılır. Bu ayrılmadan sonra ise buradan on iki parmak bağırsağına gönderilir. Daha önceden parçalara ayrılan bu polipetitler tekrar bağırsakta tripin enzimi ile dipeptir ve ya amino asitler gibi daha küçük parçalara ayrılırlar. Daha sonradan ise on iki parmak bağırsağından ince bağırsağa geçen dipeptitler ince bağırsakta erepsin enzimleri ile amino asitlere kadar parçalanır.

Sizlere bunlar ile oluşan formülleri verelim.

On iki parmak bağırsağında : Küçük parçalara ayrılan Polipeptitler + su + tripsin = Dipeptitler + amino asitler

İnce bağırsak : Dipeptitler + su + Erepsin = Amino asitler

Yukarıdaki formüller de açıklamalara göre eş değer bir örnek olacaktır. Ayrıca en son olarak amino asitlere kadar ayrılan proteinler bağırsaklar yardımı ile emilerek sindirim tamamlanmaktadır.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir