Karbonhidratlar ve İnsan Vücudunda Sindirimi

Karbonhidratların sindirimi ise oldukça önemlidir. Karbonhidratlarda sindirimler özellikle tükürükte bir enzimin tesiri ile başlamaktadır. Bu enzimin adı ise amilazdır. Bu salgılanan enzim amilaz ise nişastayı etkileyen bir enzimdir. Amilazın dâhil olduğu enzim grubunun adı ise karbonhidraz olmaktadır. amilazın görevi ise nişasta bölümünde yer alan bağları parçalar ve sonunda ortaya çıkan maddelere tükürükte bulunan su moleküllerini salgılar.

Amilazın formülü ise;

Nişasta + su = şeker ( Maltoz)

Amilazın faaliyeti ise asitli ortamlarda bulunmasıdır. Ancak mide de nişastanın sindirimini yapamaz. Mide öz suyunun çok asitli olması bunu etkileyen sebeplerden olmaktadır. amilaz ise tam tersi bazik bir ortamda etkisini göstermektedir.

Tükürükte yer alan amilazlar karbonhidratlar ve su ile birlikte monosakkaritleri oluşturmaktadır. Ayrıca karbonhidratların sindiriminde görev alan enzimlerin genel adı ise karbonhidrataz olmaktadır.

Ağızda yer alan karbonhidratların sindirilmesi ile dekstrin ve maltoz enzimlerinin de birleşimi sonucunda oluşur. Mide de ise yukarıda açıkladığımız sebepten dolayı sindirim işlemleri olmamaktadır. Herhangi bir enzim salgılanmamaktadır. Ve en önemli sindirim noktası olan ince bağırsakta karbonhidratların sindirimi sağlanır. İnce bağırsağın bölümlerinden olan on iki parmak bağırsağında salgılanan ve sindirime yardımcı organ olan pankreasta öz suyun içindeki amilaz, nişasta, glikojen ve dektrin enzimleri maltoza parçalanmaktadır.

Ayrıca ince bağırsakta salgılanmakta olan maltaz, laktaz, sakkaraz gibi enzimlerin genel adı olan disakkaritler monosakkaritlere parçalanmaktadır.

Ayrıca en sonunda karbonhidratların ağızdan başlayan ve ince bağırsakta biten sindirim sonucunda ürün olarak glikoz, früktoz ve galaktoz ürünleri ortaya çıkmaktadır. Karbonhidratlar ise vücuda giren besinlerin içinde yer alan kimyevi maddelerin sindirilmesidir. Karbonhidratların sindirimi ise en son olarak ince bağırsakta tamamlanmaktadır. Ayrıca bu işlemden sonrada burada yapılan kimyasal sindirim ile karbonhidratların parçalanması da aynıdır. Karbonhidratların her parçalanması sonucunda ortaya yeni ürün ve yeni gruplar çıkmaktadır. Bunların genel kanısı ise şeker gruplarından oluşmasıdır. Vücutta ise şeker dengesini sağlayan organ ise karaciğerdir. Karaciğer şeker dengesini sağlayarak diğer organların sindirim faaliyetlerinin düzenli olarak yapılmasını sağlamaktadır.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir