Karbonhidratlar Nasıl Sindirilir?

Karbonhidratların sindirimi vücutta ilk olarak ağızdan sağlanan besinler ile birlikte tükürükte yer alan amilaz enzimi sayesinde başlar. Amilaz enzimi ise nişastayı etkilemektedir. Nişastayı etkileyen amilaz enzimi ise karbonhidraz grubuna girmektedir. Amilaz enziminin görevi ise su moleküllerini etkilemek için nişasta içinde var olan bağları parçalamaktadır. Bu bağların parçalanması ile birlikte aslında sindirime başlanmış olacaktır.

Karbonhidratların sindirimi ise ağızdan alınan besinler ile birlikte devam eder iken daha sonradan yutaktan geçen besinler yemek borusuna gelirler. Yemek borusunda ise mukus adı verilen iç yüzeyi kaygan sıvı yardımı ile birlikte mideye gelirler. Aslında karbonhidratların mide de sindirilmesi gereklidir. Ancak amilaz enzimi asitli ortamda sindirim yapamamaktadır. Nedeni ise bazik yapılı olasındadır. Oysa ki mide öz suyu çok asitlidir. Mide de bu sindirimi yapamayacaktır. Sadece mide de diğer besinlerin sindirim işlemleri yapılır. Mide de yapılan sindirim ise kimyasal sindirim olmaktadır. Kimyasal sindirim ise enzimler yardımı ile birlikte besinlerin parçalanmasıdır. Enzimler besinleri parçalayarak kana karışmasını sağlarlar. Ancak amilaz enzimi sindirimi asitli ortamda duracağından burada sindirim yapılmaz.

Karbonhidratların sindirimine daha sonradan ince bağırsakta devam edilir. Ayrıca burada devam edilen bu sindirim de burada bitecektir. Amilaz enzimi diğer ürün grupları oluşturarak bu sindirim sonunda farklı ürünler ortaya çıkaracaktır. Ayrıca ince bağırsakta yine mide de olduğu gibi kimyasal sindirim yapılacaktır. Bu kimyasal sindirim ise tam anlamı ile pankreastan gelen sıvı (enzim) yardımı ile yapılır. Ayrıca bu tür besin gruplarının sindirildikten sonra ortaya çıkan ürünler vardır. Bu ürünler ise en sonunda karbonhidratların sindirilmesi sonucunda var olurlar. Şeker gruplarının birleşiminden ortaya çıkan ürünleri size aşağıda formül olarak veriyoruz.

Maltaz + maltoz + su = 2 glikoz ürünü oluşmaktadır.

Laktaz + laktoz + su = glikoz + galaktoz oluşur.

Sakkaraz + sakkaroz + su = glikoz + früktoz oluşur.

Karbonhidratların sindirildikten sonra ortaya çıkan ürünler;

  • Glikoz
  • Fruktoz
  • Galaktoz ürünleri olmaktadır.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir