Kalın Bağırsak Hastalıkları

Kalın bağırsak hastalıkları oldukça çoktur. Bu hastalıkların var olması da insanların kendi sağlıklarına dikkat etmemesi ve yedikleri besinlerde dolayı olmaktadır. bağırsak hastalıkları ise mide ile anüs arasında kalan ince ve kalın bağırsakta oluşan hastalıkların genel adırır.

Sizlere bu hastalıklardan bazılarını söyleyelim.

  • Bağırsak apsesi : bu hastalık kolitlere bağlı olarak da gelişebileceği gibi bir de tüberküloz ve entomoeba gibi enfeksiyonlara bağlı olarak da gelişebilir. Bu hastalığın teşhisi için önce fiziksel muayene daha sonrada kan testi ve ultrasonografi çekilmelidir. Eğer ki tüm bu tetkiklerden sonra verilen ilaç tedavisi hastalığın son bulmasına yol açmaz ise cerrahi müdahale son ihtimal olarak yapılacaktır.
  • Bağırsak perforasyonu: bu hastalık genel de bağırsak hastalıklarında ortaya çıkan ve bağırsak tedavileri sonucunda bağırsağın delinmesi ile ortaya çıkar. Tedavi yöntemi ise acil olarak cerrahi müdahale gerektirir. Karında bulunan bağırsağın filmi ve muayene ile cerrahi operasyon başlatılır.
  • Bağırsak fistülü : bu tünel biçimindeki oluşumlar, bağırsaklarda oluşacak olan apse durumunda ve ya iltihabik durumlarda ortaya çıkarlar. Bu hastalık karın ile anal bölgeye doğru gelişim gösterebilir. Bu hastalığın teşhisi için her zaman ki gibi fiziksel muayene ve diğer tetkikler yapılabilir. Ayrıca önce ilaç sonrada cevap bulunmaz ise cerrahi operasyon yapılır.
  • Anüs rektum ülseri: bu oluşan hastalık kalın bağırsağın son bölümü ile anüste oluşmaktadır. Tedavisi için ilaç kullanımı şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca belirtileri ise sebepsiz dışkılama istekleri olarak görülebilir.
  • İltihabı bağırsak hastalıkları yani kolitler: bu hastalıklar genel anlamda 15 – 30 yaş arasındaki bireyler de görülmektedir. Hem erkek hem de kadın bireylerde görülebilir. Bu hastalık sonucunda bağırsak duvarında hasar meydana gelmektedir. Bu hastalık ile birlikte bireyler hem kilo kaybı hem ishal hem de halsizlik belirtileri görülmektedir. Bu tür hastalıkların belirlenmesinde öncelikle endeskopik yöntemler kullanılmaktadır. Bağırsakların bu detaylı incelenmesinden sonra bu tür hastalıklar meydana gelirler. Ve bu tür hastalıklar uzun tedavi yöntemleri ile sürekli olarak takip edilir.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir