İnsan Vücudunda Proteinlerin Sindirimi

Proteinler vücut için çok önemli maddelerdir. Proteinler vücudumuza besinler yardımı ile girmektedir. Besinler yardımı ile vücuda giren proteinler ilk önce sindirilmeye mide de başlarlar. Daha sonradan ise buradan on iki parmak bağırsağında enzimler yardımı ile sindirilir. Daha sonradan ise tekrar ince bağırsağa geçerek sindirim tamamlanır.

Sizlere formüller ile birlikte bu olayı açıklayalım.

  • Mide : Proteinler + su + Pepsin = ortaya çıkan enzimler ise Küçük polipetitler

Yukarıdaki formülde mideye gelen proteinler su ve pepsin enzimlerinin yardımı ile sindirime başlarlar. Daha sonradan ise sindirim sonucunda ortaya çıkacak olan enzim ürünü Küçük polipetitler olacaktır. Bu küçük polipetitler ise daha sonradan on iki parmak bağırsağına gönderilerek tekrar sindirme tabi tutulur. Sizlere sonraki evrenin formülünü yazalım.

  • On iki parmak bağırsağı : küçük Polipeptitler + su + Tripsin = Dipeptitler + Amino asitler

Yukarıdaki formüllerde ilk olarak en önce mide den gelen ve sindirilmeye hazır halde olan polipeptit ürünlerini tekrar su ve on iki parmak bağırsağında salgılanan Tripsin enzimi ile birlikte tekrar sindirilmeye çalışılır. Sindirildikten sonra ise ortaya çıkan ürünlerin geneli de Dipeptitler ve amino asitleri oluşturmaktadır. Daha sonradan ise bu ortaya çıkan ürünler tekrar sindirilmek için ince bağırsağa gönderilecektir.

  • İnce bağırsak : Dipeptitler + su + Erepsin : Amino asitler

Yukarıdaki formülde ise en başta var olan mide de başlayan ve sonra da on iki parmak bağırsağından geçerek ortaya çıkan ürünlerin sonuncusu olan dipeptit ürünleri tekrar ince bağırsakta erepsin enzimlerinin yardımı ile tekrar sindirilmektedir. Bu ürünlerin sindirilmesi ise oldukça önemlidir. Sindirilen ürünlerin sonunda ortaya çıkacak olan ürün ise amino asitler olacaktır.

İnce bağırsakta proteinlerin sindirim işlemleri artık tamamlanmış olacaktır. İnce bağırsakta var olan ürünler artık son zamanlarda çok iyi bir şekilde sindirilerek proteinlerin sindirim işlemlerinin bitmesi sağlanır. Amino asitlere ayrılan proteinler ise en sonunda bağırsaklarda emilerek proteinlerin sindirim işlemleri tamamlanmaktadır.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir